Adam Wajrak to przez długi czas był dla mnie wyłącznie panem z telewizji mówiącym o zwierzakach, coś tak jakby nowoczesny Sumiński, który opowiadał dzieciom o przyrodzie w programie Zwierzyniec. Tak, był kiedyś taki program i miał całkiem sporą widownię ;)
Jak się jednak potem okazało Adam Wajrak, to przede wszystkim dziennikarz i aktywista przyrodniczy mieszkający od dłuższego czasu w Teremiskach, miejscowości położonej w Puszczy Białowieskiej. Pierwsza jego książka na jaką trafiłem to Zwierzaki Wajraka, znakomity początek dla każdego chcącego poznać przyrodę Polski, zbiór krótkich charakterystyk opisujących zwierzęta wraz z informacjami gdzie je spotkać i rysunkiem, który pozwoli je właściwie rozpoznać.
Teraz na półce mam jego książkę o wilkach zatytułowaną jakże niespodziewanie Wilki. To opowieść o tym fascynującym zwierzęciu w kontekście zarówno historycznym jak i współczesnym, spojrzenie na to, jak wilki traktowane są w Polsce, Europie i nieco też na świecie. Z tekstu wyłania się obraz wilka, który nie do końca zasłużył na swoją złą sławę, a paniczny strach który wywołuje w niektórych krajach Europy Zachodniej i Północnej wydaje się być mocno nieracjonalny. W ogóle wygląda na to, że w naszym kraju, jako jednym z niewielu, wilk cieszy cię sporą sympatią i to w Polsce jest jedna z większych jego populacji. Porównując Polskę na przykład z taką Szwecją, wychodzi na to, że watahy mają u nas wręcz raj.
Wajrak pisze także o swoich własnych doświadczeniach z tym zwierzęciem, o spotkaniach w Białowieży, w Bieszczadach, o wyprawie na Białoruś w poszukiwaniu wilków. Zaskakuje też historią pewno psa, który jako jeden z niewielu nie bał się wilków, a jego nos stał się furtką do kariery naukowej dla żony Pana Adama, bez niego nie mogłaby najpewniej zostać w Polsce. Ten nos okazał się bowiem zbawiennym rozwiązaniem przy obserwacji zachowań padlinożerców w na terenie rezerwatu w Białowieży.
Wszystko to napisane jest świetnym, bardzo obrazowym językiem, Wajrak to zdecydowanie utalentowany pisarz. Choć trzeba przyznać, ze zdarzają mu się niewielkie wpadki, kiedy pisze o wilkach w kontekście jego historycznych losów, to momentami nieco przynudza, po prostu pisze dwa razy o tym samym.
Są oczywiście też zdjęcia, zdecydowana większość z nich wykonana została samodzielnie przez autora. To jest moim zdanie po prostu świetne:
Na koniec jeszcze małe ostrzeżenie, jak pisze sam autor na tylnej okładce, Wilki to nie jest książka dla każdego. Dlaczego? Zawiera kilka naprawdę drastycznych opisów zwierzęcych, a przede wszystkim ludzkich zachowań, a parę zdjęć jest naprawdę nieprzyjemnych. Z całą pewnością książka dzięki temu zyskuje na autentyzmie, ale niektórzy mogą być zszokowani
Informacja tramwajowa
Jak najbardziej, to znakomita lektura, trzeba jednak trochę uważać , bo wystające rogi oprawy zintegrowanej można łatwo uszkodzić. Zdecydowanie należy też przy niektórych fragmentach sprawdzić, czy gdzieś zza ramienia nie zerka jakieś dziecko.
Podsumowanie:
Tytuł: Wilki
Autor: Adam Wajrak
Wydawca: Agora
Do tramwaju: tak, ale z uwagą
Ocena czytadłowa: 5/6
Ocena bezludnowyspowa: 3/6